Projekty architektoniczne nowoczesnych domów często wykorzystują okna o wymyślnych kształtach. Nadają one im oryginalnego charakteru, dzięki czemu na długo zostają w pamięci odwiedzających. Odpowiednio dobrane okna potrafią sprawić, że projekt stanie się niepowtarzalny, urozmaicają go albo nadają mu zupełnie innego charakteru. Nietypowe rozwiązania z zakresu stolarki okiennej w nieodległej przeszłości były trudne do zrealizowania, ale dzisiaj producenci okien dysponują lepszymi metodami produkcyjnymi, które pozwalają na uzyskanie okien o dowolnych kształtach. W dzisiejszym wpisie przedstawimy Państwu różne nietypowe kształty okien oraz ich zastosowania.
Okna o nietypowych kształtach:
• Okna o łukowych zwieńczeniach – taki typ okien doskonale uzupełnia wszystkie tradycyjne projekty domów.
• Okna o fantazyjnych falistych liniach – to rozwiązanie często wykorzystywane w klasycznych projektach architektonicznych nawiązujących stylistycznie do dworków polskich lub zabytkowych zabudowań.
• Okna okrągłe – cudownie wpisują się w stylistykę zabytkowych arystokratycznych zabudowań oraz nowoczesnych domów nawiązujących do takich projektów. Mogą być również wykorzystywane w nowoczesnych budynkach utrzymanych w stylu skandynawskim lub rustykalnym.
• Okna eliptyczne – pasują do domów utrzymanych w stylu francuskim, retro i rustykalnym.
• Okna trójkątne – sprawdzą się zarówno w domach klasycznych i tradycyjnych, jak i w nowoczesnych projektach.
• Okna w kształcie trapezu – najczęściej stosuje się je przy skosach dachowych, ich kształt pozwala na zwiększenie powierzchni okna i optymalne doświetlenie pomieszczeń.
• Okna w kształcie półkola lub ćwiartki koła – są najczęściej wykorzystywane w domach nawiązujących projektem do stylu retro, dworkowego lub francuskiego. Zazwyczaj są wstawiane na poddaszu.
• Geometryczne kształty – okna o geometrycznych kształtach sprawdzają się idealnie w nowoczesnych i awangardowych projektach. Wielu architektów decyduje się na zastosowanie geometrycznych okien o różnych kształtach i wymiarach w projektach nawiązujących do architektury modernizmu.
Niezależnie od tego, na jaki kształt okien się zdecydujemy, musimy zawsze pamiętać, że najważniejsze jest odpowiednie dopasowanie ich do projektu architektonicznego. Stolarka okienna powinna zawsze możliwie jak najlepiej oddawać i podkreślać cechy charakterystyczne stylu architektonicznego domu. Okna muszą być integralną częścią projektu, ponieważ mogą znacząco zmienić jego odbiór. Ich kształt najlepiej jest skonsultować z architektem.
Z jakiego materiału mogą być wykonane okna o nietypowych kształtach?
Okna o nietypowych kształtach mogą być wykonane zarówno z drewna, jak i z PCV. Drewniane konstrukcje mogą mieć dużą powierzchnię, ponieważ drewno jest materiałem dość sztywnym, dzięki czemu nawet bardzo duże przeszklenia będą stabilne. Okna z PCV mogą mieć fantazyjne kształty, ale nie powinny być zbyt duże, ponieważ w przypadku dużych przeszkleń nie można w nich użyć stalowego wzmocnienia nadającego im odpowiednią sztywność.