Kiedy zwracamy uwagę na szyby w oknach? Zaczynamy się nimi interesować, gdy są brudne lub pękną, zostaną uszkodzone. W pozostałym czasie są dla nas niewidoczne, przejrzyste. Nie dostrzegamy ich. W zakresie produkcji szkła zauważamy, że postęp techniczny jest tak duży, że mamy do dyspozycji dziesiątki rodzajów szkła. Z jakim typem szkieł możemy się spotkać i które najchętniej wybierają Klienci?
Jak zbudowana jest szyba w oknie
Aktualnie w oknach stosuje się szyby zespolone z przynajmniej trzech tafli szkła. Tafle dzieli odległość zwana ramką dystansową. Ramkę wypełnia się absorberem pary wodnej. Najczęściej ramki zrobione są z aluminium. Rzadziej ze stali szlachetnej. Stal poprawia izolację okna i pozwala na oszczędność energii. Taką ramkę nazywa się ramką cieplną. W szybach zespolonych, między taflami szkła, znajduje się, hermetycznie zamknięta przestrzeń wypełniona gazem szlachetnym argonem lub kryptonem.
Rodzaje szkła do produkcji szyb
Najbardziej popularne typy szkła to float i termofloat. Float jest płaskim szkłem sodowowapniowym. Jest on bardzo przejrzysty i ma naturalny połysk. Termofloat ma na swojej powierzchni niewidoczną dla oka powłokę z metali szlachetnych. Jest niskoemisyjny i wysoce termoizolacyjny. Takie właściwości pozwalają na odbijanie z powrotem do wnętrza ciepła, które znajduje się w pomieszczeniu. Termofloat jest najczęściej stosowany do produkcji szyb.
Znamy też inne typy szyb. Antisol, który pochłania promienie słoneczne i chroni przed przegrzaniem się pomieszczeń. Szyby refleksyjne, czyli przeciwsłoneczne. Dzwiękochłonne, samoczyszczące… Jeśli chcemy ochronić nasz dom przed złodziejami, zaopatrujemy się w szyby antywłamaniowe. Są one specjalnie laminowane, zbudowane z szyb float sklejonych specjalną folią.