Jak dbać o okna z PCV?

By Listopad 9, 2020Blog
mycie okien

Okna z PCV są w dzisiejszych czasach najgęściej wybierane zarówno przez developerów, jak i inwestorów prywatnych. Stolarka okienna wykonana z PCV charakteryzuje się bowiem wyjątkową trwałością, nienaganną estetyką oraz atrakcyjną ceną, dzięki czemu jest wybierana przez zdecydowaną większość klientów.

Okna z PCV mogą nam bezawaryjnie służyć przez wiele lat, jeżeli tylko będziemy o nie odpowiednio dbać. Czyste, zadbane okna stanowią prawdziwą ozdobę każdego budynku, nadając mu oryginalnego charakteru i wyrazistości. W dzisiejszym wpisie podpowiemy Państwu, jak należy dbać o takie okna, aby zachowały swoje pierwotne właściwości przez długie lata!

Na czym polega prawidłowa pielęgnacja okien z PCV?

1. Szybkie usuwanie folii ochronnych i naklejek po montażu
Kiedy w naszym domu zostaną zamontowane nowe okna z PCV, ich profile są zabezpieczone przed ewentualnymi uszkodzeniami specjalnymi foliami ochronnymi. Należy je z nich zdjąć najpóźniej do miesiąca po montażu. Jeżeli zostaną na nich na dłużej, możemy mieć duże problemy z ich usunięciem. Będziemy zmuszeni mocno szorować ich powierzchnię, przez co możemy je zadrapać. To samo tyczy się naklejek umieszczonych na szybach. Pozostawione na nich na dłuższy okres czasu pozostawią na nich nieestetyczne ślady, których ciężko będzie nam się pozbyć bez ryzyka zarysowania ich powierzchni.

2. Regularne czyszczenie szyb i ram
Jedną z najważniejszych czynności pielęgnacyjnych okien z PCV jest ich regularne czyszczenie. Powinniśmy je dokładnie myć przynajmniej dwa razy w roku. Ten zabieg sprawia, że będziemy mogli cieszyć się pięknymi, lśniącymi oknami, a także zapobiegnie zbieraniu się brudu i nieczystości, które w dłuższej perspektywie mogłyby doprowadzić do uszkodzenia uszczelek. Do mycia używajmy tylko specjalnych środków czyszczących przeznaczonych do pielęgnacji okien oraz miękkich szmatek, które nie zarysują naszych szyb. Ramy są szczególnie narażone na różne zabrudzenia, dlatego musimy przywiązywać dużą wagę do ich czyszczenia. Nie używajmy w tym celu silnych środków chemicznych, które mogą doprowadzić do powstania nieestetycznych przebarwień oraz zarysowań. Najlepszym sposobem na skuteczne oczyszczenie ram okiennych jest zastosowanie płynu do mycia naczyń, który doskonale czyści je i odtłuszcza, ale jednocześnie jest na tyle delikatny, że nie naruszy ich powierzchni.

3. Dbanie o dobry stan techniczny uszczelek i okuć
Odpowiednia pielęgnacja okien to dbanie zarówno o ich zewnętrzne, jak i wewnętrzne elementy. W środku okien PCV umieszczone są uszczelki, dzięki którym nasze okna mają doskonałe właściwości dźwiękoszczelne i termoizolacyjne. Jeżeli nie będziemy o nie dbali, z czasem zaczną kruszyć się i parcieć. Przynajmniej raz w roku należy je dokładnie oczyścić z zanieczyszczeń, a następnie nanieść na nie specjalny preparat konserwacyjny, dzięki któremu będą elastyczne, odporne na działanie zmiennych warunków atmosferycznych, a zimą nie przymarzną do profili. Z taką samą częstotliwością powinniśmy oliwić i smarować wszystkie metalowe elementy.

facebook
promocja domega

-->
Somfy w Domega Somfy Smart Home Somfy - Automatyka do bram Somfy - Automatyka do rolet