Sztuka wyboru – okna drewniane i PVC

Gdyby w pierwszej połowie lat 90. przeprowadzić uliczną sondę i zapytać: Jakie okna są najlepsze?, to zdecydowana większość respondentów odpowiedziałaby z głębokim przekonaniem, że te wykonane z PVC!

Niska jakość drewnianej stolarki otworowej produkowanej w czasach PRL-u sprawiła, że później przez długi czas większość inwestorów wybierała okna plastikowe, żywiąc głębokie przekonanie, iż pod każdym względem przewyższają one okna drewniane. Tymczasem prawda była i jest o wiele bardziej złożona. Materiał nie decyduje bowiem w znaczącym stopniu o jakości profili okiennych oraz ich właściwościach. Podstawowe znaczenie mają: technologia produkcji, dokładność wykonania, a także staranny dobór takich elementów jak szyby, okucia, uszczelki i inne wyposażenie. Na trwałość okien duży wpływ ma również montaż – dokładny oraz zgodny z zaleceniami wytwórcy.

Aby okna spełniały dobrze swoje funkcje warto już na etapie projektowania pomyśleć o usytuowaniu poszczególnych pomieszczeń w domu względem stron świata. Dzięki temu łatwiej będzie wykorzystać naturalne światło oraz walory nowych okien.

Okna drewniane czy okna PCV?

Wybór określonego rodzaju okien jest coraz częściej uzależniony od indywidualnych preferencji przyszłego użytkownika, a także od jego oczekiwań. Dzisiaj kiedy producenci okien z drewna dostosowali swoje produkty do wysokich oczekiwań rynku, problem doboru materiału, z którego wykonane będą okna, stał się bardziej kwestią indywidualnych oczekiwań i preferencji niż racjonalnego wyboru między wyrobem lepszym i gorszym. Zarówno profile drewniane jak i z PVC gwarantują bowiem nabywcom zbliżone parametry użytkowe.

Szeroka oferta wyboru okien!

WYGLĄD

Często podnoszoną “wadą” okien drewnianych jest konieczność ich odnawiania w kilkuletnich odstępach czasu. Warto jednak pamiętać, że stosowane obecnie farby i lakiery nie łuszczą się i nie odpryskują, gdyż są paroprzepuszczalne. Eliminuje to konieczność skrobania ich przed ponownym pomalowaniem i tym samym znacząco ułatwia pracę. Przed naniesieniem farby na profil drewniany wystarczy lekko zmatowić starą powłokę malarską (przy pomocy papieru ściernego) lub pokryć ją specjalnym preparatem.Drewno ma na przykład doskonałą izolacyjność termiczną (znacznie lepszą niż PVC lub aluminium) i charakteryzuje się dużą sztywnością (profile z PVC muszą być wzmacniane stalowymi wkładami).

Aluminium jest także stosowane do zabezpieczenia zwykłych okien drewnianych. Okapniki wykonane z tego metalu zapewniają dobre odprowadzenie spływającej wody, a także chronią dolny ramiak ościeżnicy. W niektórych oknach stosowana jest dodatkowa listwa która zabezpiecza również skrzydło.

OKNA Z DREWNA

 • wbrew obiegowym opiniom są szczelne i mają dobre właściwości izolacyjne (cieplne i akustyczne),
 • nie wypaczają się dzięki technologii sklejania warstw,
 • mogą mieć dużą powierzchnię (dzięki sztywności materiału),
 • można je malować na dowolny kolor lub lakierować,
 • można im nadać dowolny kształt,
 • pomimo obaw wielu inwestorów można je wyposażyć w zabezpieczenia antywłamaniowe analogiczne do tych, które stosowane są w oknach z PVC,
 • skomplikowany proces technologiczny sprawia, że ich produkcją zajmują się przeważnie duże firmy, które dbają o staranność wykonania poszczególnych elementów,
 • nadają wnętrzu ciepły, przytulny charakter,
 • wymagają stosunkowo częstej konserwacji (co kilka lat),
 • stosunkowo łatwo jest naprawić drobne uszkodzenia np. zarysowania,
 • odpowiednio pielęgnowane mogą służyć nawet przez 100 lat,
 • są przeważnie droższe od okien z PVC, ale warto każdorazowo sprawdzić ofertę, gdyż w niektórych przypadkach ich cena może okazać się korzystna.

OKNA Z PCV

 • są sztywne i stabilne dzięki wkładom stalowym wewnątrz profilu,
 • wykazują odporność na wodę i szereg substancji chemicznych,
 • mają różne kolory i faktury,
 • mogą mieć bardzo wymyślne kształty (pod warunkiem, że nie będą miały zbyt dużej powierzchni, gdyż nie zawsze można wówczas użyć stalowego wzmocnienia),
 • są lekkie dzięki komorowej budowie,
 • pielęgnacja ogranicza się do mycia (właściwości elektrostatyczne PVC sprawiają, że profile przyciągają kurz) oraz smarowania okuć,
 • mają przystępną cenę, ale należy pamiętać, że wiele elementów dodatkowych (specjalne szyby, zabezpieczenia itp.) wymaga dodatkowej opłaty
 • wydają się „wieczne”, ale w razie uszkodzenia mechanicznego nie można ich naprawić.
Wybierz producenta, aby dowiedzieć się więcej

Okna wykonane z drewna są najczęściej klejone z kilku warstw (ze słojami ułożonymi przeciwbieżnie) oraz starannie impregnowane.
Skutecznie zapobiega to ich paczeniu się i – co ważne – czyni je odpornymi na warunki zewnętrzne. Gatunki drewna najczęściej używane do produkcji okien to: sosna, modrzew oraz dąb. Niektóre firmy oferują również produkty wykonane z odmian egzotycznych np. meranti oraz mahoń. Wytwarzane obecnie okna mają gładką powierzchnię i lekko zaokrąglone krawędzie. W sposób znaczący wpływa to na podniesienie trwałości powłok malarskich, a co za tym idzie rzadziej trzeba je konserwować (przeciętnie co 5-8 lat).

Kolorystyka okien drewnianych jest bardzo różnorodna i jest w stanie zaspokoić gust nawet bardzo wybrednego klienta. Drewno pokrywane jest najczęściej farbami wodorozcieńczalnymi (akrylowymi) lub lakierami (bezbarwnymi, lazurującymi lub kryjącymi). Lazury zmieniają kolor drewna, ale eksponują jednocześnie jego naturalny rysunek.

Okna z PVC produkuje się standartowo w kolorze białym, ale występują również w całej gamie barw (mogą ponadto imitować fakturę drewna). Profile barwione są w procesie wtapiania barwy na głębokość 2-3 mm (koekstruzja), pokrywane foliami zgrzewanymi z ich powierzchnią lub lakierowane w technologii termoutwardzalnej. Przy wyborze rodzaju i koloru okien należy pamiętać o tym, że barwy jasne nagrzewają się wolniej niż ciemne, a PVC odkształca się pod wpływem temperatury. Duże okna z tworzywa sztucznego w kolorze np. ciemnozielonym na południowej elewacji domu, będą pod wpływem ciepła łatwiej zmieniały swoje wymiary, co należy koniecznie uwzględnić przy montażu. Promienie słoneczne mogą przyczynić się ponadto do zmiany koloru profilu (jeżeli został on wykonany z PVC niskiej jakości), a w przypadku okien drewnianych do szybszego niszczenia ciemnych powłok malarskich lub lakierniczych.