Jak dobierać pakiety szybowe do okien?

By Czerwiec 21, 2021Blog
pakiety szybowe

Okna to bardzo ważne elementy każdego budynku. To właśnie one zapewniają wentylację pomieszczeń, oświetlenie oraz widok na zewnątrz. Dlatego ważne jest, aby miały jak najlepszą jakość. O tej zaś decyduje kilka kluczowych czynników. Ważne są między innymi materiały, którymi zabezpiecza się okno, a także takie aspekty jak chociażby grubość profilu.

Nie można jednak również zapominać o pakiecie szybowym. To niezwykle istotny komponent, który wpływa zarówno na komfort użytkowania okna, jak i na bilans energetyczny budynku.

Specyfika pakietów szybowych

Pakiet szybowy to nic innego jak zestaw kilku szyb, które składają się na całość okna. Sytuacja, w której okno tworzyła jedna szyba, jest już bowiem dzisiaj pieśnią przeszłości. Teraz okna współtworzą dwie lub trzy szyby, które oddzielone są niewielką przestrzenią czasem wypełnianą gazem szlachetnym. Takie rozwiązanie ma za zadanie przyczynić się do wzrostu izolacyjności i bezpieczeństwa.

W jaki sposób powinno się dobierać pakiety szybowe do okien? Trzeba wziąć pod uwagę kilka parametrów, które decydują o właściwościach tych komponentów. Najważniejsze z nich są cztery. To:

  • współczynnik całkowitej przepuszczalności energii słonecznej
  • współczynnik przepuszczalności światła
  • współczynnik przenikania ciepła
  • współczynnik izolacji akustycznej

O tym, o czym decyduje każdy z tych czynników, mówi już sama jego nazwa. Poszczególne parametry określają najważniejsze funkcje okien, takie jak izolacja cieplna, izolacja akustyczna czy przepuszczalność światła. To, jakie pakiety szybowe powinniśmy wybrać do okien, zależy więc od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Jeżeli pragniemy jak najbardziej odgrodzić się od świata zewnętrznego, to powinniśmy wybrać pakiety szybowe o jak najwyższych współczynnikach izolacji i jak najmniejszych współczynnikach przepuszczalności i przenikania. Natomiast jeżeli chcemy zachować łączność z dworem (na przykład wtedy, gdy okno ma wychodzić na ogród), to możemy sobie pozwolić na mniejszą izolację akustyczną i większą przepuszczalność światła.

facebook
promocja domega

-->
Somfy w Domega Somfy Smart Home Somfy - Automatyka do bram Somfy - Automatyka do rolet