Jak dobrać kolor okien do wnętrza?

By Kwiecień 16, 2021Blog
niebieski fotel

Aranżacja wnętrz, czyli odpowiednie ich wykończenie, jest niezwykle ważne. Nieprzemyślane działania doprowadzają między innymi do tego, że pomieszczenia źle się prezentują, a nawet osoby mogą źle się czuć, gdy w nich przebywają. Jest to związane z osobistym preferencjami, jednak należy podkreślić, że pewne zasady są niezmienne. Dotyczy to między innymi koloru, który występuje na ścianach, meblach i oknach.

Dzięki takim firmom jak Domega możliwe jest dobranie okien i drzwi pod dosłownie każdą przestrzeń. Dlatego kolory są tak ważne? Dlatego, że wpływają one na nasze postrzeganie świata oraz samopoczucie. Kiedy w pomieszczeniu jest wiele różnych kolorów – ściany czerwone, zielone, niebieskie, drzwi czarne, a okna białe, od razu czujemy, że coś jest nie tak, jak powinno. W takich miejscach ciężko się przebywa. Ostre kolory nie sprzyjają relaksowi, a zbyt ciemne przytłaczają. Warto pamiętać, że jednym odcieniem możemy zburzyć ład i harmonię, ale jednocześnie znacząco wyróżnić pewną część przestrzeni. Dotyczy to między innymi również okien, które dobrane w odpowiednim kolorze mogą znacząco podwyższyć pozytywny odbiór budynku od strony zewnętrznej i wewnętrznej. Warto jednak wiedzieć jak dobrać kolor okien do wnętrza.

Dobór koloru okien

Pamiętajmy o tym, że jeśli dołożyliśmy wszelkich starań do tego, aby nasze pomieszczenia prezentowały się doskonale, to nie możemy zaprzepaścić wysiłku na detalach. I choć kolor okien niekoniecznie jest tylko detalem, to jednak bardzo często jest to temat spychany na drugi plan. Utarło się, że okna PCV muszą być białe, a drewniane brązowe. W ten więc sposób klasycznie aranżowane wnętrza odznaczają się właśnie tymi kolorami ram okiennych. Jednak nigdy nie należy zapominać o kilku ważnych kwestiach. Po pierwsze, odcień okien musi być spójny z elewacją budynku, jeśli jest on ciemny, to białe okna zwyczajnie będą się źle prezentowały i zepsują całość koncepcji. Jeśli więc kolor bezpośrednio sąsiadujący z ramą jest czarny, to i ona musi tak być, a jeśli jest to kolor jasny, to może pozostać białe, jednak warto pomalować je do właśnie tego odcienia. Warto pamiętać, że ta sama zasada dotyczy wnętrz, choć to, że część zewnętrzna ramy jest np. czarna, nie oznacza, że musi ono takie być również i w środku. Można postawić na dwa odmienne kolory, spójne z daną stroną obiektu. Dobór koloru okien do koloru wnętrza nie oznacza jedynie dopasowania do sąsiedniej barwy. Warto rozważyć wybór dostosowany do odcienia, który ma być dominantą, a jednak nie będzie go zbyt dużo – np. czerwone akcenty, gdy w pokoju dominują szarości, z pewnością wprowadzą spore ożywienie i zwrócą uwagę. Kolor okien warto dobierać również pod ogólny styl. Jeśli pomieszczenie stylizowane jest na wzór rustykalny i dominują w nim antyki, to postawienie na okna PCV, szczególnie białe, zburzy całą wizję. Warto wtedy tak dobrać kolor ram okiennych, aby były one naturalną częścią wnętrza. Przed wyborem koloru, dobrze jest dopytać projektanta o jego sugestie.

facebook
promocja domega

-->
Somfy w Domega Somfy Smart Home Somfy - Automatyka do bram Somfy - Automatyka do rolet