Jak przygotować okna do zimy?

By Styczeń 15, 2020Blog
okna zimą

Zabezpieczenie okien przed zimą nie jest czynnością bardzo wymagającą, dlatego warto ją przeprowadzić, aby cieszyć się sprawnym oknem na wiosnę. Odpowiednia konserwacja i zabezpieczanie gwarantuje długi czas użytkowania okien. Szczególnie narażone na uszkodzenia i utratę właściwości są uszczelki okienne. Warto wiedzieć jak o nie zadbać, aby uchronić się przed niepotrzebną utratą ciepłego powietrza z wnętrza domu lub mieszkania.

Od czego zacząć przygotowanie okien do zimy?

Rozpocznijmy przygotowanie okien do okresu zimowego od ich umycia. Wyposażmy się w preparat do mycia szyb oraz odpowiednią ściereczkę. Na tę czynność wybierzmy ciepły, ale niezbyt słoneczny dzień – na słońcu woda szybciej wysycha, a w niskich temperaturach szkło staje się kruche. Pamiętajmy, aby użyć odpowiedniej ilości środka czyszczącego – w tym wypadku zbyt dużo, to jeszcze gorzej niż za mało. Zadbajmy, aby nie używać środków do czyszczenia kuchni lub łazienki. W dalszej kolejności sprawdźmy stan techniczny okien.

Jak zabezpieczyć okna przed zimą?

Najważniejsze, aby okna były szczelne. W ten sposób uchronimy się przed niepotrzebną utratą powietrza, a nawet możemy zmniejszyć rachunki za ogrzewanie. Sprawdźmy, czy wszystkie ruchome części działają prawidłowo, oraz czy okno poprawnie się otwiera i zamyka. W razie konieczności wyregulujmy je zgodnie z instrukcją. Jeśli to konieczne, poprośmy o pomoc stolarza.

Po odpowiednim wyregulowaniu zabezpieczmy ruchome elementy. Przy użyciu wazeliny technicznej nasmarujmy zawiasy. Dobrym wyborem będzie również smar na bazie silikonu, który nie zbiera kurzu, a w związku z tym pomaga w utrzymaniu czystości w nadchodzącym sezonie zimowym.

Podczas niskich temperatur na uszkodzenia narażone są uszczelki, dlatego warto wybierać stolarkę okienną wyposażoną w wysokiej klasy uszczelki z EPDM, czyli przetworzonego kauczuku. Pamiętajmy, że mimo wysokiej jakości materiałów, należy dokonywać konserwacji uszczelek przynajmniej raz w roku.

facebook
promocja domega

-->
Somfy w Domega Somfy Smart Home Somfy - Automatyka do bram Somfy - Automatyka do rolet