Jak trafnie określić wymiary bramy garażowej?

By Wrzesień 11, 2018Blog
Brama garażowa

Rozmiar bramy garażowej to kluczowa kwestia, która jednak bardzo często nastręcza wielu trudności. Wysokość i szerokość bramy decyduje o tym, czy wjazd i wyjazd pojazdem będzie komfortowy. Podpowiadamy, na jakie najważniejsze czynniki należy zwrócić uwagę przy określaniu wymiarów bramy garażowej.

Jak dobrać wymiary bramy garażowej?

  • Najważniejszy jest precyzyjny pomiar szerokości i wysokości otworu garażowego. Trzeba też uwzględnić wysokość ściany nad otworem oraz szerokość filarów po bokach otworu, do których przymocowana będzie brama. To bardzo ważne, ponieważ raczej nie będzie możliwości zwężenia otworu garażowego. Problematyczne będzie także zwiększenie otworu poprzez podkucie ścian (często może być to nawet niemożliwe). W związku z tym warto optymalnie dostosować wymiary bramy do otworu garażowego.
  • Warto też wziąć pod uwagę fakt, że światło wjazdu do garażu nie zawsze jest równe rozmiarom bramy. Niektóre modele bram zabierają kilka centymetrów z ogólnego światła wjazdu.
  • Kolejną kwestię, którą należy wziąć pod uwagę, stanowią ogólne wymiary garażu, a w szczególności tzw. głębokość wbudowania, czyli długość garażu. Przykładowo, jeśli długość garażu będzie za mała (tzn. mniejsza niż 3,3 m), raczej nie zamontujesz bramy z automatycznym napędem. Wiele zależy też od tego, czy będzie w nim przechowywany wyłącznie samochód, czy też może wykorzystamy przestrzeń również do składowania innych przedmiotów i urządzeń. W przypadku gotowych projektów zwykle wielkość bramy jest określana adekwatnie do wielkości garażu, a także całego domu.
  • Uwzględnij również rozmiary samochodu, którym dysponujesz. Pamiętaj przy tym, że zalecany jest wybór nieco większej bramy na wypadek zakupu innego pojazdu w przyszłości.
  • Oprócz wymiarów weź pod uwagę również usytuowanie garażu. Jeśli podczas wyjazdu z garażu zmuszeni jesteśmy do manewrowania pojazdem, warto zastanowić się nad nieco szerszą bramą.

Jakie są standardowe wymiary bram garażowych?

Standardowe bramy garażowe mają zwykle szerokość od 180 cm do 600 cm – w przypadku bram podwójnych. Wysokość bram w ofertach większości producentów to 200-350 cm. Są to wymiary, które zapewniają optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni, a jednocześnie gwarantują komfortowe korzystanie z bramy.

Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku bram garażowych przeznaczonych do garaży na samochody dostawcze. W tym przypadku warto zwrócić uwagę na bramy, których wysokość jest nieco większa, średnio ok. 300 cm. W tym przypadku warto zapoznać się z tabelami rozmiarów producentów. Większość renomowanych firm zapewniających bramy garażowe jest w stanie zapewnić nam rozwiązania dostosowane do różnych potrzeb – zarówno osób prywatnych, jak i przedsiębiorców, którzy swój garaż używają w ramach prowadzonej działalności.

facebook
promocja domega

-->
Somfy w Domega Somfy Smart Home Somfy - Automatyka do bram Somfy - Automatyka do rolet