Jak założyć ogród zimowy przy domu?

By Styczeń 6, 2020Blog
założyć ogród zimowy

Ogród zimowy to doskonały pomysł na ożywienie architektury budynku. Jest również miejscem wytchnienia i odpoczynku. Pozwala na kontemplowanie widoków oraz otoczenie się roślinnością również w okresie zimowym. Warto dobrze zaplanować jego budowę, aby uniknąć późniejszych problemów podczas jego użytkowania.

Gdzie zlokalizować ogród zimowy?

Najważniejsze, aby ogród zimowy dobrze dopełniał budynek. Powinien wpisywać się w zewnętrzną elewację i komponować z całością. Najkorzystniejsze położenie znajduje się od strony południowej, gdyż umożliwia nam stworzenie oranżerii z orientalnymi roślinami. Jednak jeśli decydujemy się na takie umiejscowienie, musimy zadbać o odpowiednią wentylację i sprawną wymianę powietrza. Po stronie północnej jest zdecydowanie za mało światła na przygotowanie tego typu instalacji, jednak jeśli nie mamy innych możliwości, pomyślmy o przeszklonym dachu, który pozwoli na dodatkowy dopływ promieni słonecznych. Optymalnym rozwiązaniem będzie budowa ogrodu zimowego od wschodu lub zachodu. Tam ilość światła zawsze jest umiarkowana i możemy liczyć na jej napływ w różnych częściach dnia.

Na co zwrócić uwagę zakładając ogród zimowy?

Najlepiej, gdy planujemy założenie ogrodu zimowego już na etapie budowy domu. Jednak późniejsza dobudowa oczywiście nie jest niemożliwa. Przede wszystkim musimy rozpocząć od analizy konstrukcji. Ustalmy, na jakim planie będzie zbudowany ogród zimowy i uwzględnijmy jakie fundamenty będą podstawą konstrukcji. Pomyślmy o odpowiedniej izolacji termicznej i zabezpieczeniu przed wilgocią. Często ogrody zimowe buduje się na istniejącym już tarasie.

W dalszej kolejności rozważmy, z jakich materiałów będzie wykonana konstrukcja. Obecnie najpopularniejsze materiały do wykonania ram to drewno i aluminium. Zastanówmy się również nad rozmieszczeniem drzwi.

Zadbajmy również o odpowiednie szyby. Mają przede wszystkim ograniczać utratę ciepła, ale również dbać o to, aby budynek się nie przegrzewał – taką funkcję pełnią szyby refleksyjne. Dodatkowo zadbajmy o bezpieczeństwo – szkło powinno być odporne na uderzenia, a najlepiej być antywłamaniowe.

facebook
promocja domega

-->
Somfy w Domega Somfy Smart Home Somfy - Automatyka do bram Somfy - Automatyka do rolet