Jak zaoszczędzić na oknach?

By Styczeń 25, 2021Blog
znak dolara na szybie

Podczas wyboru stolarki okiennej zwracamy uwagę na bardzo wiele kwestii, ale jedną z podstawowych zawsze jest cena. Kiedy wykańczasz dom lub dokonujesz generalnego remontu i musisz zamontować nowe okna w całym budynku, trzeba przygotować się na spory wydatek. Jednocześnie okna to inwestycja na lata. Mają bezpośredni wpływ na poziom energooszczędności i izolacyjności akustycznej. Sugerowanie się wyłącznie ceną nie jest najrozsądniejszym pomysłem. Można jednak kupić dobrej jakości okna spełniające wszystkie standardy technicznej, nie nadwyrężając przy tym zbytnio budżetu. Jak zaoszczędzić na oknach — poniżej dzielimy się kilkoma przydatnymi poradami.

Okna — na czym można zaoszczędzić?

  • Obecnie możemy zdecydować się na okna o różnych, nawet nietypowych kształtach. Koła, trójkąty, trapezy itp. mogą dodać budynkowi uroku, jednak każdy taki kształt wiąże się z dodatkowymi opłatami. Dlatego też warto dobrze zastanowić się, czy takie rozwiązanie ma nie tylko swoje estetyczne, ale i praktyczne uzasadnienie. Jeśli chcesz ograniczyć wydatki na okna, wybierz standardowe kształty. Droższe są też niestandardowe kolory okien.
  • Materiał, z którego zostały wykonane okna, również ma wpływ na cenę. Najkorzystniejsze cenowo wciąż okazują się okna PCV, które wciąż mają wielu zwolenników. Ich koszt zwykle jest niższy niż okien drewnianych czy aluminiowych.
  • Pewne oszczędności można poczynić, decydując się na montaż nieotwieranych witryn. Warto się na nie zdecydować nie tylko ze względu na niższą cenę, ale i inne zalety. Jedną z nich jest delikatna rama, dzięki czemu wpuszczają do pomieszczenia więcej światła niż modele otwierane. Zapewniają też lepszą izolacyjność termiczną. Pamiętaj jednak, że dla optymalnej wentylacji w każdym pomieszczeniu powinno znajdować się przynajmniej jedno okno, które można otworzyć.
  • Dobrze przemyśl również podział okien. Jednoskrzydłowe okna są tańsze niż dwuskrzydłowe. Jeśli więc nie musisz dokonywać podziału w oknach, postaw na oszczędniejsze rozwiązanie.
  • Okna przesuwne są obecnie coraz bardziej popularne, jednak ich cena znacznie przewyższa standardowe modele. Jeśli chcesz nieco zaoszczędzić i masz możliwość, zamontuj standardowe okna otwierane — będzie taniej.

Kiedy nie warto oszczędzać na oknach?

Powyżej podzieliliśmy się kilkoma poradami na temat tego, jak można zaoszczędzić na oknach. Pamiętaj jednak, że są rzeczy, na których zdecydowanie oszczędzać nie należy. Dotyczy to przede wszystkim parametrów technicznych okien, które zawsze powinny być dobierane adekwatnie do specyfiki obiektu. W przypadku tego rodzaju produktów liczy się ich trwałość, dobra izolacyjność cieplna, izolacyjność akustyczna, wytrzymałość oraz łatwość użytkowania. Pamiętaj, że raz zamontowane okna powinny nam służyć przez wiele długich lat, dlatego też warto zadbać o to, aby wyróżniały się wysoką jakością.

facebook
promocja domega

-->
Somfy w Domega Somfy Smart Home Somfy - Automatyka do bram Somfy - Automatyka do rolet