Montaż drzwi zewnętrznych – o czym musisz pamiętać?

By Styczeń 1, 2019Blog
Montaż drzwi

Drzwi zewnętrzne, nawet jeśli będą wyróżniać się doskonałymi parametrami technicznymi, a nie zostaną prawidłowo zamontowane, niestety w przyszłości będą problematyczne w codziennym użytkowaniu. Nieodpowiednie osadzenie drzwi wiąże się z ryzykiem powstawania tzw. mostków termicznych, które prowadzą do strat ciepła. Inne problemy wynikające z nieprawidłowego montażu to m.in. opór przy zamykaniu, zatrzaskiwanie się lub otwieranie w nieodpowiednich momentach. Jeśli więc chcemy uniknąć tego rodzaju kłopotów, należy zadbać nie tylko o dobór odpowiedniego modelu drzwi, ale również ich profesjonalny montaż.

 Solidny i fachowy montaż drzwi

Solidny i fachowy montaż drzwi zewnętrznych sprawi, że będą one wygodne w codziennym użytkowaniu, będą gwarantować nam odpowiedni poziom bezpieczeństwa, stanowiąc przy tym barierę przed czynnikami zewnętrznymi. Teoretycznie prace montażowe nie są skomplikowane, jednak poszczególne czynności muszą być wykonane umiejętnie i starannie, z uwzględnieniem wskazówek i zaleceń producenta. Jeśli obawiamy się, że nie posiadamy niezbędnych umiejętności i narzędzi, lepiej powierzyć to zadanie specjalistom. Każde niedopatrzenie może skutkować problemami w późniejszym użytkowaniu.

Najważniejsze zasady prawidłowego montażu drzwi

  • Montaż drzwi zewnętrznych najlepiej zaplanować dopiero pod koniec prac wykończeniowych. Dlaczego? Aby nie narażać ich na ewentualne uszkodzenia podczas robót prowadzonych na terenie obiektu. Szczególnie jeśli wybraliśmy droższą stolarkę lepiej ograniczyć ryzyko zniszczeń. Do zakończenia prac wykończeniowych można wstawić tańsze, prowizoryczne drzwi, a gdy remont dobiegnie końca, wstawić model docelowy.

  • Drzwi muszą być precyzyjnie osadzone w ściśle określonym miejscu, aby nie powstały mostki termiczne.

  • W przypadku ścian jedno- i dwuwarstwowych ościeżnice montowane są w gotowym otworze ściany z zastosowaniem dybli rozporowych, umieszczonych w otworach wywierconych w ościeżnicy i murze. Z kolei w ścianach trójwarstwowych drzwi powinny być umieszczone na styku z warstwą ocieplenia. Jeżeli drzwi montowane są w gotowym otworze, do ościeżnicy powinny być przymocowane stalowe płaskowniki zakotwione w ścianie.

  • Do mocowania ościeżnicy należy użyć elementów wytrzymałych na obciążenia poprzeczne.

  • Głębokość, na którą kotwy i dyble rozporowe wchodzą w ścianę, powinna być dobrana adekwatnie do materiału, z którego wykonano mury domu.

facebook
promocja domega

-->
Somfy w Domega Somfy Smart Home Somfy - Automatyka do bram Somfy - Automatyka do rolet