Ogrody zimowe. Co to takiego?

By Kwiecień 18, 2019Blog
ogród zimowy

Może brzmi to nieprawdopodobnie, ale ogrody zimowe to magiczne miejsca, w których nie liczy się upływ czasu ani codzienne problemy. Dlaczego? Z tego powodu, że zimowe ogrody są idealnym miejscem, przeznaczonym do odpoczynku wśród wiecznie zielonych i kwitnących roślin. Jeśli marzysz o tym, aby czuć wiosnę cały rok i móc zachwycać się zielenią nawet w mroźne wieczory – zimowy ogród to idealne miejsce dla Ciebie!

Zimowy ogród – od czego zacząć planowanie?

Wiele osób mylnie nazywa zimowy ogród oranżerią. Różnica jest taka, że oranżeria to miejsce, które służy typowo do hodowli roślin nieprzystosowanych do polskich warunków atmosferycznych. Zimowy ogród to dobre miejsce do odpoczynku, doskonały dodatek do nowoczesnego domu i skupisko różnorodnych roślin.

Rozsądną decyzją jest zaprojektowanie zimowego ogrodu na etapie planowania budowy domu. Decydując się na niego, trzeba pamiętać o jego odpowiednim skonstruowaniu. Prawo budowlane wyraźnie mówi, że ogród zimowy można postawić bez ubiegania się o pozwolenie, jeśli jego powierzchnia nie przekracza 25 m2. Planując większy ogród, trzeba starać się o specjalne uprawienia, zgłaszając się do urzędu gminy lub starostwa. Kluczowe jest wybranie odpowiedniej ekipy, która profesjonalnie zajmie się postawieniem zimowego ogrodu ze szkła lub aluminium i zbudowaniem całej konstrukcji.

Jak urządzić zimowy ogród?

Zimowy ogród ma być Twoim wytchnieniem oraz miejscem, w którym swobodnie odpoczniesz i oderwiesz się od codziennych problemów, dlatego zaplanuj go według swoich preferencji. Odpowiedni nastrój zapewnią dodatki w postaci lampek, latarenek lub innych świateł elektrycznych. W zimowym ogrodzie idealnie prezentują się roślin w donicach, jak i te pnące się lub wolnostojące. Wszystko zależy też od umiejscowienia ogrodu.

  • Ogrody ustawione z południowej strony są dobrym miejscem dla egzotycznych roślin, ponieważ przez cały rok ich nasłonecznienie jest duże.
  • Ogrody północne są najlepszym miejscem dla roślin, które nie potrzebują dużo promieni słonecznych.
  • Wschodni ogród zimowy jest nasłoneczniany ostrym porannym światłem.
  • Zachodni ogród jest słabo dogrzewany zimą, dlatego odnajdą się w nim rośliny, które zimują w mroźne dni.

Urządzając swój wymarzony ogród zimowy, warto pamiętać o odpowiednich meblach, takich jak np. fotele, aby móc zrelaksować się z ulubioną książką i kubkiem pysznej kawy.

 

 

facebook
promocja domega

-->
Somfy w Domega Somfy Smart Home Somfy - Automatyka do bram Somfy - Automatyka do rolet