W którą stronę powinny otwierać się drzwi?

By Grudzień 15, 2020Blog
otwarte drzwi

Wchodzenie i wychodzenie z budynków oraz przemieszczanie się między różnymi pomieszczeniami jest tak naturalną czynnością, że często nie zastanawiamy się, w którą stronę otwierają się drzwi. Rozmieszczenie, a także sposób otwierania drzwi powinny być uwzględnione już na etapie tworzenia projektu budynku. W większości przypadków drzwi powinny otwierać się w takim kierunku, aby zapewnić wygodę i komfort ich użytkowania. Co o otwieraniu drzwi mówi prawo budowlane? Jakie kryteria należy wziąć pod uwagę planując kierunek otwierania drzwi zewnętrznych i wewnętrznych?

Co o otwieraniu drzwi mówi prawo budowlane?

Prawo budowlane odnosi się do kierunku otwierania drzwi w przypadku drzwi do łazienki oraz drzwi stanowiących wyjście ewakuacyjne. Zgodnie z § 79 rozporządzenia w sprawie warunków technicznych dotyczących budynków i ich usytuowania, drzwi do łazienek i toalet powinny otwierać się na zewnątrz. Dopuszcza się również stosowanie drzwi przesuwnych lub składanych. Przepis podyktowany jest troską o nasze zdrowie, a nawet życie. Otwieranie drzwi na zewnątrz ułatwia ewakuację w przypadku zasłabnięć, zwłaszcza w małych toaletach. W przypadku innego kierunku otwierania, dostanie się do wewnątrz mogłoby być utrudnione lub wręcz niemożliwe.

Kolejnym przypadkiem, w którym prawo wypowiada się na temat kierunku otwierania drzwi, jest rozporządzenie § 239 dotyczące drzwi stanowiących wyjście ewakuacyjne. Powinny one otwierać się na zewnątrz w przypadku pomieszczeń przeznaczonych do przebywania ponad 50 osób w tym samym momencie, przeznaczonych dla więcej niż 6 osób o ograniczonej zdolności poruszania się, pomieszczeń zagrożonych wybuchem oraz takich, do których mogą niespodziewanie przedostać się substancje trujące, duszące, mieszaniny wybuchowe lub inne mogące utrudnić ewakuację.

Kierunek otwierania drzwi wewnętrznych

Poza wymogami dotyczącymi drzwi łazienkowych, kierunek otwierania pozostałych drzwi jest zupełnie dowolny. Ważne jednak, aby sposób otwierania był zupełnie bezkolizyjny, nie powodował uszkodzeń skrzydeł drzwiowych, obić o meble lub inne drzwi oraz przycięć palców. Teoretycznie drzwi można otwierać w czterech kierunkach: na zewnątrz i do wewnątrz oraz na lewo i na prawo. Sposób otwierania jest zazwyczaj sugerowany przez architekta sporządzającego projekt, którego wiedza i doświadczenie pozwolą wybrać najlepsze i najwygodniejsze rozwiązania dla danego domu, mieszkania lub innego budynku użytkowego.

Kierunek otwierania drzwi zewnętrznych

Drzwi zewnętrzne mogą otwierać się na zewnątrz i do wewnątrz, a kierunek (podobnie jak w przypadku drzwi wewnętrznych) najlepiej wybrać na etapie projektowania domu. Zwolennicy otwierania drzwi do wewnątrz uzasadniają zazwyczaj swój wybór zwiększeniem bezpieczeństwa domu i utrudnieniem włamania się do środka. Zawiasy zlokalizowane są wewnątrz domu, przez co trudniej wyważyć drzwi. Ponad to wiele osób twierdzi, że drzwi otwierane do wewnątrz ułatwiają przyjmowanie gości, którzy nie muszą cofać się na podeście, aby wejść do domu. Drzwi nie są również narażone na uszkodzenia spowodowane bardzo porywistymi wiatrami. Otwieranie drzwi do wewnątrz może okazać się korzystne w rejonach o intensywnych opadach śniegu, gdyż nie będzie problemu z wydostaniem się z budynku nawet, jeśli nawiany śnieg zasypie drzwi na całej ich wysokości.

Powyższe argumenty przemawiające za drzwiami otwieranymi do wewnątrz nie oznaczają jednak, że drzwi otwierane na zewnątrz są mniej wygodne lub bezpieczne. Użycie jednego, albo drugiego typu drzwi w budynku zależy jedynie od naszych indywidualnych preferencji. Stalowe drzwi otwierane na zewnątrz z porządnym zamkiem mogą być równie bezpieczne, mimo, iż zawiasy są bardziej dostępne dla złodzieja. Ponad to większość domów ma przed drzwiami ganek, podwórko oraz ogrodzenie z furtką, przez co wiemy kto i kiedy zamierza nas odwiedzić. Taka budowa sprawia również, że goście wcale nie muszą robić kroku w tył przed wejściem do domu, gdyż na ganku jest odpowiednio dużo miejsca, aby poczekać aż gospodarz zaprosi do środka. Drzwi otwierane na zewnątrz są lepszą decyzją w przypadku domów z tzw. wiatrołapem. Takie rozwiązanie gwarantuje więcej miejsca w ciasnym wnętrzu, gdyż część przestrzeni nie jest zajmowana przez drzwi. Drzwi otwierane na zewnątrz stanowią także lepsze zabezpieczenie przed chłodem, gdyż im silniejszy wiatr, tym bardziej są one dociskane do ościeżnicy i progu, co daje im większą szczelność. Decydując się na drzwi otwierane w takim kierunku warto jednak zamontować w podłodze ganku odbój, który zatrzyma je w przypadku intensywnych podmuchów i zabezpieczy skrzydła oraz ścianę przez uszkodzeniami.

facebook
promocja domega

-->
Somfy w Domega Somfy Smart Home Somfy - Automatyka do bram Somfy - Automatyka do rolet