Wyjście na taras. Przegląd drzwi tarasowych dla domów jednorodzinnych

By Maj 7, 2021Blog
drzwi na taras

Taras znajdujący się przy domu jednorodzinny to marzenie zdecydowanej większości osób przeprowadzających się z mieszkania w bloku do domu. Jest to miejsce doskonale nadające się do spędzania cudownego czasu z rodziną i przyjaciółmi na świeżym powietrzu.

Taras, świetnie nada się do organizacji wspólnego posiłku lub zabawy, jest także wspaniałą przestrzenią do wyciszenia się i zrelaksowania w samotności. Przy projekcie domu, warto pamiętać także o odpowiednim doborze wyjścia na taras. Najlepiej sprawdzą się bowiem drzwi tarasowe, które pozwolą na swobodne przemieszczanie się pomiędzy domem, a tarasem, lecz także wpuszczą dużą ilość naturalnego światła do domu.

Drzwi tarasowe – rodzaje

Przeglądając oferty producentów drzwi tarasowych, z łatwością można zwrócić uwagę, że różnią się one przede wszystkim konstrukcją. Najbardziej tradycyjne modele to te, rozwierno-uchylne. Zazwyczaj występują one w niewielkich rozmiarach i posiadają jedno lub dwa skrzydła. W przypadku klasycznych drzwi tarasowych, warto pamiętać o przestrzeni, którą zajmują one po otwarciu. Może to bowiem utrudniać korzystanie z pomieszczenia w jakim się znajdują lub z samego tarasu.

Innym, popularnie stosowanym rozwiązaniem są przesuwne drzwi tarasowe. Ich konstrukcja polega na osadzeniu skrzydeł na prowadnicach, które ułatwiają otwieranie i zamykanie drzwi. W nowoczesnych projektach, drzwi przesuwne są często wykorzystywane jako praktyczny i wygodny sposób na przeszklenie danej ściany lub ścian domu, a co za tym idzie jego doświetlenia. Innymi, nieco mniej znanymi wariantami przesuwnych drzwi tarasowych są te, uchylno-przesuwne (po otwarciu, skrzydło wysuwa się z ramy) oraz podnoszono-przesuwne (naciśnięcie klamki powoduje uniesienie się drzwi do góry).

Czynniki, które warto wziąć pod uwagę 

Drzwi tarasowe umożliwiają swobodne przemieszczanie się pomiędzy domem, a tarasem. Jednak oprócz tego, spełniają także szereg innych funkcji. Przede wszystkim drzwi, umieszczone w salonie lub jadalni pozwalają na doskonale rozświetlenie pomieszczenia, są także rewelacyjnym uzupełnienie eleganckiego i nowoczesnego charakteru budynku. Istotne jest również, że zapewniają one bezpieczeństwo domownikom, chroniąc ich przed nieproszonymi gośćmi.

Zatem wybierając drzwi tarasowe dobrej jakości warto zwrócić uwagę na ich funkcjonalność, a także na własne, indywidualne preferencje. Istotne jest także dopasowanie modelu drzwi do projektu całego budynku. Przykładowo, ich klasycznie otwierane modele mogą nie sprawdzić się w niewielkich przestrzeniach lub (w przypadku, gdy otwierają się na zewnątrz) przy tarasach o małym metrażu. Z kolei, drzwi przesuwne doprowadzają ogromne ilości światła do domu, są jednak bardziej kosztownym rozwiązaniem.

facebook
promocja domega

-->
Somfy w Domega Somfy Smart Home Somfy - Automatyka do bram Somfy - Automatyka do rolet