Wymiana drzwi a kwestia ościeżnicy

By Sierpień 11, 2020Blog
wymiana drzwi

Wymiana drzwi to częsta decyzja podczas remontów. Zarówno drzwi wewnętrzne, jak i zewnętrzne wraz z użytkowaniem mogą tracić na atrakcyjności wizualnej, ulegać zniszczeniu oraz mogą pogorszyć się ich właściwości techniczne. Często wymiana drzwi wiąże się również z wymianą ościeżnicy. Dlatego warto wiedzieć, jak krok po kroku postępować, aby uniknąć problemów.

Wybierz odpowiednie drzwi

Zanim zacznie się wymianę drzwi, warto wcześniej wybrać odpowiedni model nowych. Należy wziąć pod uwagę nie tylko szerokość oraz wysokość otworu w ścianie, ale również to, czy drzwi powinny być prawe, lewe, wewnętrzne, czy zewnętrzne. Istotny jest również materiał, z którego są wykonane drzwi oraz kolor i styl wykończenia. Następnie przed montażem drzwi należy zapoznać się z instrukcją producenta i bezwzględnie jej przestrzegać. W innym wypadku właściwości techniczne oraz estetyczne drzwi mogą być obniżone. Zadbać należy również o poziomice, młotek, wkrętarkę oraz klej i piankę montażową wraz z kołkami i listwami rozporowymi.

Podstawowe zasady montażu drzwi zewnętrznych

Drzwi zewnętrzne oraz wewnętrzne montuje się nieco inaczej. Dlatego warto przestrzegać kilku podstawowych zasad, w zależności od rodzaju drzwi. W przypadku drzwi zewnętrznych i montażu ich w ścianie jednowarstwowej, drzwi powinno umieść się w połowie grubości ściany, a w ścianie dwuwarstwowej na krawędzi zewnętrznej ściany nośnej. Jeśli ściana jest trójwarstwowa, to drzwi zewnętrzne montuje się nad warstwą izolacji termicznej. Podczas wymiany drzwi zazwyczaj należy je wymienić wraz z całą ościeżnicą.

Montaż ościeżnicy

Pierwszym krokiem przed montażem drzwi jest sklejenie ościeżnicy. Należy to zrobić w pozycji poziomej oraz poczekać do całkowitego wyschnięcia. Dopiero wtedy osadza się ościeżnice w otworze drzwiowym i poziomuje ją. Po prawidłowym osadzeniu ościeżnicy można założyć skrzydła drzwiowe. Należy jednak pamiętać, że trzeba zadbać o odpowiednią regulację. Następnie zdejmuje się skrzydła drzwi i kotwi ościeżnicę w ścianie. Ostatni etap to wypełnienie termoizolacją, montaż uszczelki oraz zamocowanie progu.

facebook
promocja domega

-->
Somfy w Domega Somfy Smart Home Somfy - Automatyka do bram Somfy - Automatyka do rolet